Navigace nového tisíciletí

Tak bych nazval pomocnou navigaci, na kterou jsem dnes (pro někoho už je to možná stará záležitost) narazil na webu CNET News.com při čtení článku o změnách chování pluginů a Active-X prvků v MSIE (Web developers get a respite on IE changes).

Zmíněnou navigaci si můžete důkladně prohlédnout přímo u článku, případně v její zvětšené podobě a nebo se s ní důkladně obeznámit na samostatné stránce.

Navigace nového tisíciletí

Navigace se vždy týká aktuálního článku a zobrazuje k němu veškeré relevantní články, firmy a témata v podobě interaktivního grafu – mapy po které se pohybujete klikáním myši (pokud kliknete mimo uzel, pouze mapu posunete, pokud kliknete na uzel, tak se mapa změní – zobrazí objekty, které se zvoleným uzlem souvisí). Tento způsob zobrazování je velmi přehledný (velikost zprávy odráží jeho popularitu), velmi snadno a rychle v něm zjistíte, „historii“ vámi čtené zprávy, její napojení na další události a firmy.

Potěšilo by mě, kdyby se touto navigací inspirovaly i české zpravodajské servery, nemůžu se dočkat, až si budu po ní brouzdat třeba na serveru aktualne.cz a zjišťovat jak vlastně nakonec dopadla Grossova aféra, zda obžalovaní „zločinci“ byli skutečně odsouzení a závěry dalších pikantních trháků, které se zobrazují den co den na titulních stránkách novin, ale o jejich konci se dočtete (když máte štěstí) někde na předposlední stránce mezi reklamou a inzeráty.

P.S. S přístupností výše zmíněné navigace to nemusí být až tak špatné, jak by se mohlo zdát – kdo byl na Světovém dni použitelnosti v Praze, tak si mohl poslechnout přednášku Testy použitelnosti s nevidomými uživateli od Zdenka Míkovce, kde se pracovalo s obdobným schématem.

Komentáře

1
30 březen 2006, 18:03

tenhle druh navigace je ponekud neprakticky, kdyz clovek hleda neco konkretniho, pak je strasne jednoduche se v nem ztratit. naopak, pokud bych chtel jen tak „brouzdat“, sledovat nejake tema – naprosto idealni. takze myslim, ze klasickou navigaci nevytlaci, ale jako rovnocenny doplnek – naprosto super.

a stejne jednou prijde neco, co si ted nedovedeme predstavit, a kde bude konec vsem predpovedim:)

 
2
houba
30 březen 2006, 21:14

T-Mobile to má taky – stačí kliknout na „3D Navigace“, ale má to jako kopii klasické navigace, ty související linky tam nejsou. http://t-mobile.cz/…De­fault.aspx

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce