MS Excel 2002

<txp:image id=„28“ />

Jedním z nejrozšířenější a nejpoužívanějších tabulkových kalkulátorů je rozhodně Excel od firmy Microsoft. Chcete-li se jej naučit a nemáte-li odvahu skočit přímo po hlavě do poznávání a prozkoumávání neznámého programu, pořiďte si recenzovanou multimediální příručku. Před tím, než se s ní pustíte do učení, je nutné si vytvořit vlastní účet. Zdá se to zbytečné, ale není. Pokud učení přerušíte a aplikaci ukončíte, budete příště pokračovat tam, kde jste skončili (navíc si bude program pamatovat vaše nastavení, poznámky,…).

Výklad je založen na jednoduchém, srozumitelně napsaném textu, názorných obrázcích a zejména pak na videoukázkách. Ty vám názorně ukáží, jak se má popisovaný úkon provést. Navíc jsou obohaceny mluveným slovem a textem (obojí lze zapnout, případně vypnout). Naštěstí ale nejste nuceni poslouchat výklad od začátku do konce a tak můžete jednotlivá témata a postupy přeskakovat, případně je urychlovat (to se hodí zejména pokud probíranou látku ovládáte a nechcete se zdržovat posloucháním výkladu). Po celou dobu vás provází společníka (něco jako „sponka“ z Microsoft Wordu), který vás upozorňuje na zajímavé tipy, možnosti, případně vás před něčím varuje. A pokud se vám nelíbí, otevřete si okno s nastavením a vyměňte jej za jiného.

K výuce se můžete kdykoliv vrátit, znovu si prohlédnout libovolnou část výkladu (a to ať už psaného nebo animovaného). Narazíte-li na něco zajímavého, nemusíte odbíhat od počítače pro tužku a papír, ale můžete si udělat vlastní poznámku přímo v programu. Zapsané poznámky jsou snadno dostupné a přehledně uspořádané.

Jelikož je pasivní učení méně účinné než aktivní, můžete si veškeré probírané postupy vyzkoušet ihned v praxi. Kompakt obsahuje všechny potřebné soubory, které se používají ve videoukázkách.

Po výuce si můžete provést zkušební testy. Jsou poměrně náročné, neboť z nabízených možností je správně jedna dvě, nebo klidně i všechny odpovědi a pokud některou z nich nezaškrtnete, je to chyba. Nakonec vás čeká závěrečný test (92 otázek), ve kterém se ukáže, co jste si z výuky odnesli.

Velmi pěkně je proveden rejstřík, který obsahuje množství výrazů s jejich významem. Nespokojíte-li se s jeho výkladem, můžete použít tlačítko „najdi v lekci“ a zobrazit si text, kde se zadaný výraz vyskytuje.

Grafické provedení je také velmi zdařilé, měl bych k němu jen dvě drobné výtky. Za prvé je to zvolené rozlišení 800×600, které nelze změnit (při větším rozlišení obsahuje pracovní plocha příliš mnoho nevyužitého místa) a za druhé mi chyběla možnost vypnout animace průvodce (přece jen to trochu zdržuje).

Co říci závěrem? Snad jen že výsledná elektronická učebnice Excelu je velmi dobře udělaná, má intuitivní ovládání a jak výklad, tak i jeho zpracování je na velmi vysoké úrovni. Mě nezbývá nic jiného, než jej doporučit všem, kteří se chtějí naučit Excel.

Hodnocení: 10/10

MS Excel 2002, Grada, 2002

Minimální požadavky:

počítač IBM PC kompatibilní s procesorem I486, paměť RAM 16 MB, operační sytém MS Windows 95, 98, ME, NT, 2000 v české verzi, MS Internet Explorer 3.02 (případně novější), myš, VGA karta s rozlišením 800×600, High Color (16 bitů), CD-ROM mechanika nebo přístup na LAN.

Doporučené požadavky:

počítač IBM PC kompatibilní s procesorem Pentium 100+, paměť RAM 64 MB, VGA karta s rozlišením 800×600, barevná paleta High Color (16 bitů), zvuková karta, MS Office 2002 (MS Excel 2002), připojení do Internetu.

Související články

Komentáře

1
kamila
2 prosinec 2005, 14:20

Prosím naučit pracovat v tabulkovém kalkulátoru Excel.

 
2
Jaroslav Daněk
10 leden 2006, 17:13

Kde tutu příručku, tohoto průvodce seženu? Rád bych se tímto způsobem excel učil.

 
3
11 leden 2006, 11:32

Vydala to Grada v roce 2002, tak to u nich zkuste (http://www.gra­da.cz)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce