10 největších chyb webdesignu za rok 2005

Jakob Nielsen ve svém alertboxu opět rozebírá 10 největších letošních chyb webdesignu. Zde je krátké shrnutí (neboli hodně volný překlad) v češtině.

1. Čitelnost textu

Neboli špatná volba fontu – tento bod získal téměř dvakrát více hlasů než bod následující!

Povětšinou jde o

 • malou velikost fontu
 • nemožnost zvětšovat font (je zadán v pixelech)
 • špatný kontrast mezi barvou písma a pozadí

2. Nestandardní odkazy

 • nejde poznat co je a co není odkaz
 • nerozlišují se navštívené a nenavštívené odkazy
 • špatné popisky odkazů – nejde z nich poznat co tam uživatel najde („click here“)
 • používání rušících JavaScriptů u odkazů (případně jiných technik, které můžou znemožnit odkaz použít)
 • otevírání stránek v nových oknech

3. Flash

 • zbytečné používání flashe, který obtěžuje uživatele hledajícího informace (flashové intra a jiné animační zbytečnosti)
 • mnoho lidí si má za to, že animovaný obsah = zbytečný obsah, zaujměte proto uživatele raději kvalitním obsahem (vylepšování nudného obsahu animacemi není ta správná cesta za pozorností návštěvníka)
 • používání Flashe pro navigaci

4. Obsah není psán pro web

Obsah pro web by měl být krátký, přehledný a věcný (viz. například poučky od Steve Kruga). Měl by také odpovídat na návštěvníkovy dotazy a používat jeho řeč (běžnou řeč).

5. Špatné vyhledávání

Vyhledávání je jednou ze základních technik procházení stránek a získávání informaci, proto by mělo vracet adekvátní výsledky. Vyhledávání se stává čím dál více důležitější.

6. Nekompatibilita prohlížečů

Podíl MSIE ve statistikách návštěvnosti klesá, vylaďte proto své stránky i pro ostatní prohlížeče, nepřicházejte zbytečně o návštěvníky jen proto, že používají jiný prohlížeč.

7. Těžkopádné a složité formuláře

 • nepoužívejte formuláře zbytečně (rozmyslete si, zda opravdu potřebujete údaje od návštěvníka)
 • odstraňte z formulářů zbytečné položky (opravdu potřebujete vědět oslovení? pan/paní/slečna?)
 • podporujte automatické vyplňování polí v prohlížečích
 • nastavte automaticky jako aktivní první políčko ve formuláři po načtení stránky (ale s rozmyslem!)
 • používejte volný formát pro zadávání údajů (telefonní čísla, čísla kreditních karet) a nebo ukažte uživateli na příkladě, jak má vstup přesně vypadat (například datum ve formátu dd/mm/yyyy)

8. Chybějící informace o firmě, absence kontaktu

 • stránky by měly obsahovat nejen telefonní čísla a email, ale i fyzickou adresu (firma bez adresy nepřipadá mnoha návštěvníkům solidní)

9. Layouty s pevnou šířkou

 • problémy na velkých monitorech (layout se nepřizpůsobí šířce okna, uživatel musí zbytečně hodně rolovat), navíc pokud si uživatel zvětší font, šířka webu zůstává stejná (musí rolovat 2x tolik).
 • pravá část stránky bývá často při tisku useknuta (nevejde se na papír)
 • pokud používáte popup okna, měly by mít možnost zvětšení velikosti

10. Neadekvátní zvětšování fotek

 • umožněte návštěvníkům prohlédnout si z blízka nabízené zboží
 • nezobrazujte stejnou fotku

Závěr

Uživatelé nechtějí nové technologie, ale spíše kvalitní zlepšení používání stávajících technologií:

 • text, který se dá číst
 • obsah, který odpovídá na jejich otázky
 • navigace a vyhledávání, které jim pomůže najít co hledají
 • krátké a jednoduché formuláře
 • žádné chyby, překlepy, nefungující odkazy, zastaralý nebo nekvalitní obsah

Zdroj: Jakob Nielsen's Alertbox – Top Ten Web Design Mistakes of 2005 (October 3, 2005)

Komentáře

1
4 říjen 2005, 14:37

No to je sice hezké, že mu vadí pevný layout ale když ho uděláš plavací, tak hned někdo mrčí, že je to na velkém monitoru moc velké, tak tam dáš max width a jsi tam jak u pevného layoutu. Můj soukromý názor je, že kdo blbě vidí, nebude mít asi nastavené rozlišení 1600 * cosi, takže bych byla spíš pro ten max width. Řešení typu em-width mi pijí krev, protže když je pak při zvětšní potřeba rolovat do stran, tak bych vraždila. Zvětšuju dost často a weby s pevnou šířkou mi nijak nevadí, radši dvakrát sjedu dolů, než jednou do strany :-)

 
2
4 říjen 2005, 15:05

SuE to vystihla naprosto přesně :)

 
3
Fruiko
4 říjen 2005, 15:09

Taky si mylsím, že uživatelům nevadí rolování dolů, ale do strany. Nehledě na to, že dnes má spousta myší kolečka, takže nutné hledání šipek a tím nenáviděné rolování pomalu mizí.

 
5
Nastěnka
4 říjen 2005, 17:24

Ta velikost písma je trefně uvedená, mrkněte se na tento web na Linuxu se základními fonty (na Win je to OK). ;-)

 
6
4 říjen 2005, 17:49

[5] Přísloví „Kovářovic kobyla chodí bosa“ stále funguje :) Vím že kód mého blogu není moc dobře vyladěn na zvětšování písma, rozchodil jsem ho nedávno a ještě jsem ani nepřetáhl všechen obsah ze starého webu. Ale už plánuju jeho kompletní překopání :)Nicméně můžete mi poslat na email (pvaclavek (at) cen­trum.cz)screen­shot? To jen abych věděl jak moc strašné to je. Díky.

 
7
4 říjen 2005, 21:04

[1]-[3] Jsem rád, že nejsem sám, kdo to takto také cítí. Bavili jsme se o tom i na poslední středě. Je sice pravda, že na vysokých rozlišeních je nesmysl používat fullscreen, ale i tak je zbytečné to pokoušet – nehledě na to, že zvětšování by mělo být proporcionální pro zachování optimálních poměrů komponent/čás­tí/sloupců. Dnes na to prostě nejsou nástroje, možná časem s SVG a zoomem ála Opera.

[6] V Safari to vypadá relativně v pohodě.

 
8
Leo
4 říjen 2005, 23:02

„Obsah pro web by měl být krátký, přehledný a věcný (viz. například poučky od Steve Kruga). Měl by také odpovídat na návštěvníkovy dotazy a používat jeho řeč (běžnou řeč).“

No mozna, pokud tvorim komercni web cili defacto reklamu cilenou na danou skupinu. Urcite to neplati o webu, ktery ma opravdu prinaset informace a kde je web jen technologii publikace – jako jsou napriklad clanky, a uz vubec ne o osobnim webu – tam pisu SVYM jazykem. Leo

 
9
5 říjen 2005, 10:53

[7] s tím zvětšováním mi to taky nesedí. Myslím, že pokud je někdo slabozraký a chce všechno zvětšovat tak by si měl spíše přizpůsobit prohlížeč – Opera zoomuje skvěle.

 
10
5 říjen 2005, 14:17

Pěkné shrnutí všech neduhů internetových prezentací a teď už to jen vysvětlit zákazníkům :)

 
11
Daniel Srb ben Abraham
5 říjen 2005, 15:35

sue: „Řešení typu em-width mi pijí krev, protže když je pak při zvětšní potřeba rolovat do stran, tak bych vraždila.“

Proc vylevate vanicku i s ditetem?

dobry priklad: ?//www.root.cz

Az na detail s prouzkem kde je prihlaseni a registrace (resitelny problem) se to zvetsuje velmi inteligentne a prijemne.

 
12
6 říjen 2005, 12:55

DSbA : root je hezký, já měla na mysli takové ty em weby, kde je šířka boxů v em a pak se to roztáhne až za roh. Pokud je root takto dělaný, a přesto si tak hezky drží fazonu, tak zalézám do houští se stydět. (nechce se mi jejich studovat css ale asi budu muset :-))

 
13
6 říjen 2005, 21:16

[1][12] SuE ved nemusis stranku navrhovat tak, ze sa ti cela proporcionalne pixel na pixel zvacsuje ako pod lupou. V drvivej vacsine je rozptyl poziadaviek na „velkost“ rozny a zaroven na jednotlive casti stranky su rozne naroky – napr. text clanku urcite viac ako footer. Takisto MALOKEDY by som chcel zvacsit nahlady obrazkov ci bannery ;-) Chce to ale radikalnu zmenu myslenia GRAFIKOV pretoze uz sa mi zda, ze prave tito akosi skysli v ere Ventury pre DOS ;-)

 
14
Pavel Šich
20 říjen 2005, 11:49

Nejsem sice zadnej webdesigner, zato mame SW firmu a prodavame veci pomoci webu. Takze to vidim zcela jinak. Web je pro nas marketingovy nastroj (a pro vetsinu firem je to stejne) takze podoba webu tomu musi odpovidat. Marna prace, ale web uz neni jen misto pro informace a ziskani prehledu o produktech a podobne, ale kvalitou webove prezentace se firmy mezi sebou snazi odlisit a prave tak ziskat dalsiho klienta. Takze v tomto pripade uz vic plati ze ucel sveti prostredky – proto flash pro zkrasleni (nekdy diskutabilni :-) webu, proto intra, nestandartni odkazy atd.

 
15
2 listopad 2005, 09:09

Když prodáváte pomocí webu, tak ten web není moc marketingový nástroj, ale další prodejní kanál.. proto intra bych tam vůbec nedával.

Co mě vadí na velikosti písma, když je relativní a ne pevná v px, je to, že při jiném DPI (ve win velké fonty – 120DPI – defaultně zaplé na některých noteboocích), se přepočítá i takto dané písmo a rozhodí to celý layout. Proto zvětšování písma bych raději nechal na scriptu nebo prohlížeči, který si s tím poradí (ne IE).

Text se také čte mnohem líp, když je vyšší nejen písmo, ale řádkování. Ale to 90% webů takto nepoužívá.

 
16
rk
23 listopad 2005, 18:06

Argumentovat tím, že na rozlišení 1600 x cosi může jen neumětel, který si neumí nastavit jinou velikost okna, než maximální.

 
17
Joey
30 listopad 2005, 15:28
Kovářova kobyla se schovala i v bodu 9. Layouty s pevnou šířkou
problémy na velkých monitorech (layout se nepřizpůsobí šířce okna, uživatel musí zbytečně hodně rolovat), navíc pokud si uživatel zvětší font, šířka webu zůstává stejná (musí rolovat 2x tolik).
 
18
18 březen 2006, 13:49

jj

 
19
7 červenec 2006, 20:10

Jsou to dobre rady a dobre minene. S pevným layoutem je to tezke. Velke uhlopricky v posledni dobe udelaly hodne pro posun od 800×600 vyse. Ale me se 800×600 hodi a libi nejvice. Trisloupcovy roztazeny design je fakt gut jen pro zpravodajske weby a eshopy. Jinak trvam na pevne sirce. Zvetsovani pisma by melo byt samozrejme. Hodne webdesigneru, ale bohuzel neumi poradne CSS a pouzivani jednotek em, %, apod jim nic nerika.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce