SQUASHomilův průvodce Internetem

Squash patří mezi nejrychlejší a nejenergičtější sporty. Jeho původ je značně neurčitý. Jedna verze říká, že jej vymysleli pánové v jednom vězení pro dlužníky v 18 století. Tato hra se velmi rozšířila po celé Anglii pod názvem „rackets“. Obměnu této hry (pro menší hřiště a pomalejší míček) pak vymysleli studenti v Harrow a nazvali ji „squash rackets“. Jiná verze tvrdí, že squash vznikl v polovině 18. století na území dnešního Pakistánu.

Nejspíše každý surfař, který by se zajímal o squash, by do prohlížeče zadal adresu www.squash.cz. Bouhužel tentokrát na této adrese mnoho zajímavých informací nenajde, maximálně si tak koupí vybavení na tento sport. Jedná se totiž o internetový obchod společnosti Aspen Sport prodávající produkty značky HEAD.

Mnohem lepší je adresa www.squashnam.cz, což je squashový internetový portál. Obsahuje seznam center, obchodů a prodejen, připravovaných turnajů, zprávy, inzeráty na prodej, koupi ale i na nalezení vhodného spoluhráče.

Když jsem s tímto náročným sportem začínal, velmi mi pomohla stránka Squashclubu (www.squashclub­.cz), protože zde byly poměrně přehledně a hlavně detailně popsány pravidla této hry. Velmi zajímavé jsou také informace z historie squashe. Věděli jste například, že první kurt v České republice byl postaven v hotelu Forum v Praze v roce 1989? Věděli jste, že squashový kurt byl i na slavné a „nepotopitelné“ lodi Titanic? Pro svoji výšku byl přes dvě paluby, F a G. Podle ceníku stála hra padesát centů.

Na serveru Squash manie (www.zetrekla­ma.cz/squash) mě nejvíce zaujala jejich učebnice, kde v první části velmi humorně radí jak si počínat ve hře a v druhé části již radí zcela vážně, dle příručky, kterou si můžete na stejných stránkách i objednat.

Jiná, a řekl bych podstatně kvalitnější učebnice, se nachází na adrese sweb.cz/vozed/u­index.htm a je součástí webu s krásným českým názvem – Vozeď (sweb.cz/vozed). Učebnice začíná vysvětlením základních termínů (konečně se začáteční dozví, co to je boast, crosscourt, let, long line, stroke, tin a podobně). Následují další informace o tom kde stát, jak má vypadat podání, příjem a samozřejmě nechybí ani nácvik základních úderů. Přínosné jsou také různé taktiky a seznam cvičení jednotlivce, do kterého se můžete pustit, pokud na kurt nedorazí váš protihráč.

Bolí-li vás vždy po hře všechny svaly, nejspíše jste se zapomněli před vlastní hrou řádně rozcvičit. Jak na to informují stránky LUDU Squash Training – dobrovolné sdružení hráčů squashe na adrese www.sqclub.cz/lu­du. Kromě rozcvičení zde ještě stojí za zmínku 250 cvičení, které můžete provádět sami, nebo se svým spoluhráčem.

Zajímáte-li se o tento sport na profesionální úrovni, nesmíte vynechat stránky České asociace squashe (www.casq.cz/squ­ash) a oficiální stránky World Squash Federation (www.worldsqu­ash.org).

Tak teď už dál nevysedávejte a nepolehávejte, sežeňte si spoluhráče a vyražte si zahrát squash. A pokud nevíte kam, najděte si nejbližší kurty na stránkách mraveniště (squash.mrave­niste.cz).

Související články

Komentáře

1
13 říjen 2010, 13:43

fghsghdgsdhchd

 
2
David Petrásek
11 listopad 2010, 00:37

dekuji za fajn clanek, hraji squash dlouho a moc materialu k tomu neni, ted resim koupi nove rakety, zamiloval jsem se do rakety Oliver Pure, odkaz je zde: http://www.spor­tprotebe.cz/…re-2010.html neznate ji nekdo?
Petrascu

 
3
12 prosinec 2010, 17:26

Ahoj Davide, tento konkrétní model neznám, ale mám zkušenost s obdobným modelem od Oliveru. Raketa je velmi razantní. Preferoval bych ovšem vyvážení více do hlavy. Koupí rozhodně neprohloupíš. Při prohře se na tuto raketu určitě vymlouvat nemůžeš ;-)

 
4
12 prosinec 2010, 17:32

Materiálů ke squashi na českém internetu opravdu moc není. Rozhodl jsem se začít psát blog na téma squash. Najdeš ho na adrese http://www.squ­ash.spickove.cz. Zatím tam moc článků není, ale pravidelně přispívám. Doufám, že tam pro sebe najdeš nějaké zajímavé informace. Squashi zdar.

 
5
1 duben 2013, 00:47

Podobně jako třeba Joseh Nakládal na svém webu i my jsme cítili potřebu vyplnit prostor v informačním vakuu českého squashe. A navíc Irča Vanišová skvěle fotí. Výsledky naší práce, jakož i všechny squash centra v ČR, seznam turnajů a další najdete na stránkách http:///www.squ­ashpage.net

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce