Macromedia RoboDemo 5.0

image

Program RoboDemo je určen k vytváření elektronických vizuálních průvodců, které dobře poslouží k demonstraci nového softwaru (nebo jen jeho nových funkcí), případně jako plně multimediální návody pro méně znalé uživatele.

Základní princip výroby průvodce je jednoduchý – spustí se aplikace a demonstrují se na ní potřebné úkony (o kterých ve výsledném průvodci jde). Při tom na pozadí běží RoboDemo a vytváří klíčové snímky nebo celé animace postupu. Na závěr se v programu dodělají popisky, komentáře a další drobnosti. Ale vezměme to popořadě.

Macromedia Robodemo 5.0 - Nastavení velikosti snímané plochy nového projektu

Nastavení velikosti snímané plochy nového projektu

Nejprve se v RoboDemu založí nový projekt, přičemž se specifikuje rozměr snímané plochy (na výběr je přesné zadání v pixelech, okno zvolené aplikace, celoobrazovkový mód, několik přednastevných velikostí nebo dříve uložené šablony). Poté se na obrazovce objeví červený rám zvolené velikosti označující snímanou plochu a vy máte poslední možnost upravit jeho polohu a rozměry. Nyní stačí již jen zmáčknout tlačítko pro záznam a ve správné aplikaci provést kroky, které budou obsahem průvodce. Nezapomeňte, že zastavení nahrávání se provede klávesou „End“.

Výsledkem bude několik „okének“ animace – každé z nich představuje posun myši, stisk klávesy či tlačítka myši. Před snímáním můžete nastavit, aby program automaticky generoval popisky k událostem (myši a klávesnice) – například pokud zmáčknete tlačítko „OK“, program přidá do animace bublinu s textem „Click the OK button“ – obsah bubliny můžete později sami změnit.

Začátek nahrávání a poslední možnost pro změnu velikosti snímané plochy

Začátek nahrávání a poslední možnost pro změnu velikosti snímané plochy

V dalších krocích již jen pilujete tyto sekvence – přidáváte bubliny s vysvětlujícími poznámkami a jejich efekty pro zobrazení a zmizení, upravujete dráhu myši, ukazatele, rychlost. Mažete některé zbytečné kroky a přidáváte nové – buď nově nasnímané, nebo jen obrázky, text (s vhodně vybraným přechodem), animaci nebo třeba dotazník. Nevýhodou „krokového“ snímání je nemožnost vložit do průvodce texty, které by se zobrazovaly déle než ono jedno políčko animace (objekty vydrží buď jen jedno políčko a nebo se natrvalo – pro celý průvodce – spojí s pozadím).

Macromedia Robodemo 5.0 - Ladění záznamu a práce se snímky

Ladění záznamu a práce se snímky (přidávání dalších objektů, změny automaticky vygenerovaného textu a další)

Začátek průvodce lze okrášlit úvodním obrázkem či animací. Je také možno určit, co se stane po přehrání animace – zastaví se, spustí se znovu, zavře se a nebo se přejde na předem určenou webovou adresu. Neměli byste také zapomenout doplnit ovládací tlačítka, aby uživatel nemusel pasivně sledovat celou animaci, ale mohl si ji pozastavit, či přetočit kam potřebuje (můžete si sami určit pozici a vybrat si z několika vzhledů).

Co s hotovým průvodcem? Jak jej dostat k uživateli? Možností je opět několik – asi nejlepší je export do formátu .swf, který snadno umístíte na webové stránky (a k prohlížení vám bude stačit prohlížeč s podporou flashe). Plánujete-li uložit průvodce na CD-ROM, pak bude asi vhodnější vygenerovat spustitelný EXE soubor (pro Windows, Linux i Macintosh). Lze také generovat wordovský dokument – obrázky jednotlivých snímků s textem. Akorát ty obrázky by mohly být podstatně větší nebo ještě lépe jejich velikost by měla být nastavitelná. Zajímavou možností je převod do zdrojového formátu flashe (.fla). Bohužel u delších průvodců s tím byly spíše problémy.

Macromedia Robodemo 5.0 - Možnosti exportu

Možnosti exportu

Myslím, že v tomto místě má výrobce ještě dosti prostoru pro vylepšování – například při exportu na web (flashový formát .swf) by se mohl přidat preloader. Nebo mi také chybělo prostředí pro vyhledávání a správu databáze vytvořených průvodců tak, jak to nabízí konkurenční produkt SmartGuide.

Program má několik větších či menších much. Ta největší je, že neumí uložit některé změny obrazu – například při procházení mezi soubory nebo posouvání obsahu stránky. Naštěstí ale pro tyto případy existuje náhradní (i když ne ideální) řešení – při zaznamenávání akcí je možno vložit ručně (stiskem klávesy) screenshot obrazu a nebo plné video – v takovém případě ale počítejte s nárůstem velikosti výsledného průvodce. Občas se mění barvy jednotlivých snímků, ale tomu jde předejít nastavením (je to zapříčiněno snahou o největší možnou kompresi).

Pomineme-li uvedené nedostatky, můžeme konstatovat, že produkt svůj účel plní a výslední multimediální průvodci dostatečně v praxi použitelní.

Plusy

  • možnosti exportu
  • šablony, různé vzhledy

Mínusy

  • horší snímání obrazu
  • nemožnost plné kontroly (vkládání objektů)
  • chybí další nástroje pro správu hotových průvodců

Závěr

RoboDemo je dobrý a použitelný nástroj, přesto však trpí několika nedostatky a tak výrobci mají stále co opravovat a vylepšovat.

Nároky

Hardware: 128 MB paměti, 40 MB prostoru na disku, Pentium II 200MHz a lepší

Software: Windows 98/ME/NT/2000/XP, Internet Explorer 5.0 a lepší, Flash Player 6.0 a lepší

Testováno na: Intel Celeron 466, 256MB paměti, Windows 2000, na disku zabralo 45MB

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce