Ty tam jsou doby, kdy se fotilo klasikou a fotografie jste měli vyvolané až po několika dnech (u nás doma spíše po týdnech až měsících). Dnes se čím dál více prosazují digitální přístroje a na snímky se můžete podívat během několika minut. Má to jeden háček – jsou digitální a ne papírové a tak potřebujete k prohlížení další techniku. Takž místo toho, abyste přátelům ukázali fotoalbum s papírovými fotkami, nahrnete se kolem počítače a procházíte složky s obrázky na disku. A jelikož vás focení nic nestojí, máte jich nejen mnohonásobně více, než těch papírových, ale i ten nepořádek je také několikanásobně větší.
Hlavní okno aplikace, vpravo vidíte nevyužitelnou plochu kolem náhledu, vlevo přehled všech dostupných parametrů (mimo jiné i uživatelský index)
K pořádku vede několik cest, jednou z nich je PhotoImage digital – program pro uspořádávání a archivaci snímků. Při jeho prvním spuštění máte možnost kalibrace monitoru – zobrazí se fotka a porovnává se s fotografii na vnitřním obalu manuálu. Využijete ji zejména pokud budete chtít upravovat vzhled snímků. Jak to vypadá
Plocha aplikace je rozdělena do tří sloupců. První z nich obsahuje adresářovou stromovou strukturu a různé panely s informacemi (klíčová slova, komentář, EXIF data) týkající se aktuálně zvolené položky či fotografie. V prostředním se zobrazuje obsah zvolené položky ze stromu, tedy většinou miniaturní náhledy (nebo jen seznam) fotografií. A konečně poslední část je určena pro větší náhled. Škoda jen, že s jednotlivými panely nelze více manipulovat, přijde mi takto trochu zbytečné, že náhled zabírá celý pravý sloupec, který nemůže plně využít. Další věc, která mě zarazila je orientace fotografií v přehledu – snímky focené na výšku a později v editoru otočené se v něm zobrazují neotočené, ale v náhledu už jsou zase správně otočené. Jak to funguje
Základem pořádku je vytvoření katalogů a jejich zaplnění fotografiemi. Ty můžete vzít z disku, skeneru nebo digitálního fotoaparátu. Při vkládání se do databáze ukládají pouze malé náhledy a informace – soubory na disku zůstávají ve stávajících adresářích, takže v katalogu jsou jen „zástupci“. Výhody i nevýhody jsou zřejmé – databáze zabírá méně místa, ale při procházení má náhled jisté zpoždění (záleží na konfiguraci stroje a také na velikosti obrázku) a navíc, pokud jste pořídili katalog z média, které nemáte momentálně k dispozici, nemůžete si zobrazit větší náhled. Při vkládání fotek je velmi výhodné je okomentovat (i hlasem) a přidat jim klíčové slova (samozřejmě to můžete provést i později), čehož využijete v budoucnu, až budete hledat například tu skvělou fotku z dovolené, kde jste se právě pokydali zmrzlinou. Co lze provádět s obrázky
Editační okno. Jak je vidět, funkce pro redukci červených očí je docela potřebná
Kromě prohlížení by měl program této třídy umět alespoň pár základních editačních funkcí. Abych pravdu řekl, repertoár funkcí mě svou bohatostí rozhodně nepřekvapil. Obrázek lze otáčet, převracet, oříznout, změnit velikost, upravit barvy (jas, kontrast, úrovně, ..), aplikovat několik základních filtrů a to je asi tak všechno. Chybí mi zde funkce pro retušování a opravy – redukce červených očí, odstraňování šumu, aberace, rovnání horizontu a mnohé další. Výsledek lze uložit do sedmi základních formátů, případně zabalit a odeslat e-mailem.
Celý katalog lze exportovat ven z programu. Možností máte povícero, ale připadají mi trochu nedotažené. Například při exportu na CD se obrázky pouze vykopírují do vámi zadaného adresáře (na nějaký autorun a nezávislý prohlížeč zapomeňte). Vypálit si je už musíte sami v jiném programu.
Možnosti tisku (snadno si je nastavíte například pro tisk indexů)
Ze snímků můžete vytvořit zakázku pro digitální minilab (bohužel v aktuální verzi v době psaní recenze nebyla tato služba dostupná) a nebo je vytisknout doma na tiskárně. Při tom lze nastavit několik parametrů a přímo na obrazovce vidíte rozvržení, velikost a počet snímků na papíře. Všechny uvedené parametry můžete měnit a výsledek si tak přizpůsobit.
Patřím mezi náročnější uživatele a tak mě zklamala absence dalších možností výstupu jako je samospustitelná prezentace nebo taková jednoduchá věc jako export do HTML (jak jinak se můžu podělit o fotografie z přáteli). Vyhledávání
Ale abych jen nehanil – jedna z (bohužel mála) věcí, co se mi na recenzovaném produktu líbila, je vyhledávání. To je možné podle několika kritérií. Mezi základní a běžně používaná patří soubor (název, datum vytvoření, změny, velikost), klíčová slova a komentáře.
Navíc ale můžete vyhledávat také podle EXIF informací (podporována je verze 2.2), sice jen textově, ale aspoň tak. Což je velmi užitečné – můžete tak dohledat fotografie focené určitým přístrojem, nebo takové, kde jste použili blesk, či částečně vyhledávat dle skutečného data focení atd. Ale to stále ještě není vše! Uživatel si sám může vytvořit vlastní indexy. Tedy pokud chce vyhledávat například dle místa pořízení fotografie, vytvoří si uživatelský index a pojmenuje jej „místo“. Pak může u každé fotky zadat do takto označeného pole kde byla pořízena a následně také podle tohoto indexu vyhledávat. Indexy můžou mít různý typ – text, číslo, datum, čas. A nemusí zůstat pouze u jednoho. Podaří-li se vám zkonstruovat složitý dotaz, můžete si jej pro pozdější použití uložit na disk.
Dialog pro vyhledávání. V tomto případě se jedná o hledání v EXIF informací (fotky focené z bleskem, fotoaparátem značky canon v roce 2003)
Celkově vypadá PhotoImage trochu nevýrazně, neboť jeho prostředí má starší design. Ale to je detail, horší je podle mě použitá (již několik let zastaralá, zavrhovaná a výrobcem dále nepodporovaná) databázová technologie – BDE. Uživatel je při přechodu z jednoho katalogu do druhého obtěžován dialogem „Kontrola katalogu“, který je zobrazen po několik sekund. Jen pro představu – katalog s 250 fotografiemi se na mém stroji (viz okénko systémové požadavky) načítal plných 14 sekund! Navíc se mi běžně stává, že program není schopen některé fotografie přečíst (cca jednu ze sta) a hlásí, že jsou poškozeny nebo mají špatný formát, ač jsou ze stejné série (focené ve stejnou dobu stejným přístrojem). Myslím, že autoři mají ještě co dohánět a zrychlovat.
Český program pro uspořádávání a archivaci snímků, který je založen na databázi. Bohužel v současné verzi obsahuje ještě několik nedostatků a jeho možnosti jsou v některých směrech poměrně omezené.
← Autouniverzita 1.0 - Řidičák nanečisto Macromedia Studio MX 2004 →
Už jste zkusili prodávat fotky a ilustrace přes fotobanky?
Všechny články o fotobankách
Knihy o webdesignu, grafice, digitální fotografii.
Kompletní seznam nabízených knih
Jendoslav (Vladislav T. Jiroušek: Jak jsem fotografoval zvířata)
LEON (Paypal obchody nejen v České Republice)
80 % Jessica Townsend : Zkoušky, jež podstoupila Morrigan Crowová
Osmiletá dcera dostala tuto knížku pod stromek, jen jsem do ní nakouknul, přečetl první stránku a už jsem ji nedal z ruky (až na pár přestávek). Taková docela dobrá alternativa Harryho Pottera pro holky. Pěkně napsané, možná spíše pro trochu starší, protože tam bylo hodně nejasných věcí, ale nakonec se vše vyjasnilo, vysvětlilo. Takže určitě doporučuji a další díl si rád přečtu.
Internetová přání a pohlednice s dubánky
Vytvořte si vlastní elektronické přání s dubánky zdarma. V nabídce jsou motivy pro každou příležitost - narozeniny, svátky, svatba, narození potomka, vánoce a další
[Různé]
Flatika - originální trička pro cyklisty
Trička s originálními grafickými motivy pro cyklisty, bikery a milovníky jízdních kol.
[Kolo]
Velikosti obrázků pro soc. sítě
Kompletní přehled požadovaných rozměrů pro záhlaví a profily na jednotlivých sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google+)
[Tvorba stránek - návody, nástroje]
color.hailpixel.com
Geniálně jednoduché a přehldné míchátko barev - svou paletu si prostě naklikáte.
[Barvy]
UmSemUmTam
Portál, kde neziskovky můžou hledat profesionály pro své projekty a naopak, grafici a programátoři zde můžou pomoci neziskovkám - skvělý nápad!
Rembrandted KIDS
Zábavný fotoblog kamarádky na mateřské dovolené - fotí své děti naaranžované podle známých uměleckých obrazů.
TrekView
Výborný prohlížeč GPX souborů. Jako podkladovou mapu používá podklady z google map a seznamáckých map (včetně turistických!)
[Sport]
Audioteka.cz
Jeden z prvních online obchodů nabízející české audio knihy.
bab.la
Online slovník pro 22 jazyků, docela slušná slovní zásoba, jen trochu více reklamy, než by mi bylo milo.
[Různé]
Hrajeme.cz
Asi nejlepší, nejpodrobnější a nejobsáhlejší portál, který se zabývá deskovými hrami.
[Hry]