PhotoImage digital 2.0

Ty tam jsou doby, kdy se fotilo klasikou a fotografie jste měli vyvolané až po několika dnech (u nás doma spíše po týdnech až měsících). Dnes se čím dál více prosazují digitální přístroje a na snímky se můžete podívat během několika minut. Má to jeden háček – jsou digitální a ne papírové a tak potřebujete k prohlížení další techniku. Takž místo toho, abyste přátelům ukázali fotoalbum s papírovými fotkami, nahrnete se kolem počítače a procházíte složky s obrázky na disku. A jelikož vás focení nic nestojí, máte jich nejen mnohonásobně více, než těch papírových, ale i ten nepořádek je také několikanásob­ně větší.

PhotoImage digital - Hlavní okno aplikace

Hlavní okno aplikace, vpravo vidíte nevyužitelnou plochu kolem náhledu, vlevo přehled všech dostupných parametrů (mimo jiné i uživatelský index)

K pořádku vede několik cest, jednou z nich je PhotoImage digital – program pro uspořádávání a archivaci snímků. Při jeho prvním spuštění máte možnost kalibrace monitoru – zobrazí se fotka a porovnává se s fotografii na vnitřním obalu manuálu. Využijete ji zejména pokud budete chtít upravovat vzhled snímků. Jak to vypadá

Plocha aplikace je rozdělena do tří sloupců. První z nich obsahuje adresářovou stromovou strukturu a různé panely s informacemi (klíčová slova, komentář, EXIF data) týkající se aktuálně zvolené položky či fotografie. V prostředním se zobrazuje obsah zvolené položky ze stromu, tedy většinou miniaturní náhledy (nebo jen seznam) fotografií. A konečně poslední část je určena pro větší náhled. Škoda jen, že s jednotlivými panely nelze více manipulovat, přijde mi takto trochu zbytečné, že náhled zabírá celý pravý sloupec, který nemůže plně využít. Další věc, která mě zarazila je orientace fotografií v přehledu – snímky focené na výšku a později v editoru otočené se v něm zobrazují neotočené, ale v náhledu už jsou zase správně otočené. Jak to funguje

Základem pořádku je vytvoření katalogů a jejich zaplnění fotografiemi. Ty můžete vzít z disku, skeneru nebo digitálního fotoaparátu. Při vkládání se do databáze ukládají pouze malé náhledy a informace – soubory na disku zůstávají ve stávajících adresářích, takže v katalogu jsou jen „zástupci“. Výhody i nevýhody jsou zřejmé – databáze zabírá méně místa, ale při procházení má náhled jisté zpoždění (záleží na konfiguraci stroje a také na velikosti obrázku) a navíc, pokud jste pořídili katalog z média, které nemáte momentálně k dispozici, nemůžete si zobrazit větší náhled. Při vkládání fotek je velmi výhodné je okomentovat (i hlasem) a přidat jim klíčové slova (samozřejmě to můžete provést i později), čehož využijete v budoucnu, až budete hledat například tu skvělou fotku z dovolené, kde jste se právě pokydali zmrzlinou. Co lze provádět s obrázky

PhotoImage digital - Editace

Editační okno. Jak je vidět, funkce pro redukci červených očí je docela potřebná

Kromě prohlížení by měl program této třídy umět alespoň pár základních editačních funkcí. Abych pravdu řekl, repertoár funkcí mě svou bohatostí rozhodně nepřekvapil. Obrázek lze otáčet, převracet, oříznout, změnit velikost, upravit barvy (jas, kontrast, úrovně, ..), aplikovat několik základních filtrů a to je asi tak všechno. Chybí mi zde funkce pro retušování a opravy – redukce červených očí, odstraňování šumu, aberace, rovnání horizontu a mnohé další. Výsledek lze uložit do sedmi základních formátů, případně zabalit a odeslat e-mailem.

Celý katalog lze exportovat ven z programu. Možností máte povícero, ale připadají mi trochu nedotažené. Například při exportu na CD se obrázky pouze vykopírují do vámi zadaného adresáře (na nějaký autorun a nezávislý prohlížeč zapomeňte). Vypálit si je už musíte sami v jiném programu.

PhotoImage digital - Tisk

Možnosti tisku (snadno si je nastavíte například pro tisk indexů)

Ze snímků můžete vytvořit zakázku pro digitální minilab (bohužel v aktuální verzi v době psaní recenze nebyla tato služba dostupná) a nebo je vytisknout doma na tiskárně. Při tom lze nastavit několik parametrů a přímo na obrazovce vidíte rozvržení, velikost a počet snímků na papíře. Všechny uvedené parametry můžete měnit a výsledek si tak přizpůsobit.

Patřím mezi náročnější uživatele a tak mě zklamala absence dalších možností výstupu jako je samospustitelná prezentace nebo taková jednoduchá věc jako export do HTML (jak jinak se můžu podělit o fotografie z přáteli). Vyhledávání

Ale abych jen nehanil – jedna z (bohužel mála) věcí, co se mi na recenzovaném produktu líbila, je vyhledávání. To je možné podle několika kritérií. Mezi základní a běžně používaná patří soubor (název, datum vytvoření, změny, velikost), klíčová slova a komentáře.

Navíc ale můžete vyhledávat také podle EXIF informací (podporována je verze 2.2), sice jen textově, ale aspoň tak. Což je velmi užitečné – můžete tak dohledat fotografie focené určitým přístrojem, nebo takové, kde jste použili blesk, či částečně vyhledávat dle skutečného data focení atd. Ale to stále ještě není vše! Uživatel si sám může vytvořit vlastní indexy. Tedy pokud chce vyhledávat například dle místa pořízení fotografie, vytvoří si uživatelský index a pojmenuje jej „místo“. Pak může u každé fotky zadat do takto označeného pole kde byla pořízena a následně také podle tohoto indexu vyhledávat. Indexy můžou mít různý typ – text, číslo, datum, čas. A nemusí zůstat pouze u jednoho. Podaří-li se vám zkonstruovat složitý dotaz, můžete si jej pro pozdější použití uložit na disk.

PhotoImage digital - Vyhledávání

Dialog pro vyhledávání. V tomto případě se jedná o hledání v EXIF informací (fotky focené z bleskem, fotoaparátem značky canon v roce 2003)

Celkově vypadá PhotoImage trochu nevýrazně, neboť jeho prostředí má starší design. Ale to je detail, horší je podle mě použitá (již několik let zastaralá, zavrhovaná a výrobcem dále nepodporovaná) databázová technologie – BDE. Uživatel je při přechodu z jednoho katalogu do druhého obtěžován dialogem „Kontrola katalogu“, který je zobrazen po několik sekund. Jen pro představu – katalog s 250 fotografiemi se na mém stroji (viz okénko systémové požadavky) načítal plných 14 sekund! Navíc se mi běžně stává, že program není schopen některé fotografie přečíst (cca jednu ze sta) a hlásí, že jsou poškozeny nebo mají špatný formát, ač jsou ze stejné série (focené ve stejnou dobu stejným přístrojem). Myslím, že autoři mají ještě co dohánět a zrychlovat.

Klady

 • vyhledávání

Zápory

 • rychlost
 • malé množství funkcí a možností exportu
 • použitá technologie – BDE

Závěr

Český program pro uspořádávání a archivaci snímků, který je založen na databázi. Bohužel v současné verzi obsahuje ještě několik nedostatků a jeho možnosti jsou v některých směrech poměrně omezené.

Minimální systémové požadavky:

 • procesor Pentium nebo ekvivalentní
 • grafická karta s rozlišením 800×600, 256 barev
 • 32 MB RAM
 • 10 MB volného místa na HDD
 • CD-ROM
 • OS Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP

Optimální systémové požadavky:

 • procesor Pentium 200MHz nebo výkonnější
 • grafická karta s rozlišením 1024×768, TrueColor
 • 64 MB RAM
 • 20 MB volného místa na HDD
 • CD-ROM
 • OS Windows 95/98/Me/NT 4.0/2000/XP
 • Rozhraní USB
 • Zvuková karta
 • Mikrofon

Použito:

 • Intel Celeron 466
 • grafická karta s rozlišením 1024×768, TrueColor
 • 256 MB RAM
 • Windows 2000

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce