Xara 3D

Xara3D je jednoduchý nástroj pro tvorbu statických i animovaných 3D nápisů. Jednoduchost a snadnost spočívá zejména v uživatelském prostředí, které se skládá pouze z několika tlačítek, menu, které obsahuje tlačítkům odpovídající akce a hlavního okna, kde se zobrazuje náhled výsledku. A co je hlavní – práci pochopí i začátečník bez zdlouhavého čtení nápovědy, kterou je program samozřejmě vybaven.

Xara 3D

Hlavní okno aplikace, vlevo se nachází nástrojová lišta, nahoře se mimo jiné nachází tlačítka pro jednotlivé galerie

Základem nápisu je text, který je nutno do aplikace zapsat. Při jeho zadávání lze použít různé fonty, styly, zarovnání či rozestupy (ty lze nastavit jak globálně pro celý nápis, tak i lokálně pouze pro zvolenou selekci). Dalším krokem je určení barvy, textury, hran, hloubky, světel a stínu. Nastavují se i podrobnější vlastnosti – například u textury je možné zvolit velikost vzorku, posunout jej v jakémkoliv směru a natočit pod libovolným úhlem.

Nechce-li se vám se vzhledem experimentovat, můžete použít nástroj „Style picker“ a jednoduše aplikovat jeden z několika předdefinovaných stylů. Před tím, než jej použijete, můžete určit co z něj převezmete – vše, nebo jen některé vlastnosti – barvu, texturu, osvětlení, pozadí, font, animaci,…

Od nápisu je jen krůček ke tlačítku pro webové stránky a tak není divu, že Xara 3D má funkci i pro snadné vytvoření tlačítka z nápisu. V jejím nastavení lze určit, jaký tvar bude mít výsledné tlačítko, jaké hrany a také je možné si opět vybrat jeden z předpřipravených stylů.

Dalším krokem je nastavení možností animace. Tedy jak se bude 3D nápis pohybovat, rotovat, pulzovat či jinak se kroutit. Nastavení jsou opravdu bohatá, ba přímo vyčerpávající, takže nad tímto krokem určitě strávíte poměrně velmi dlouhou dobu. Příjemnou alternativou je opět nástroj, kterým si snadno můžete vybrat a použít jednu z několika desítek předdefinovaných animací – „Animation picker“.

V tomto okamžiku bychom již měli mít animaci hotovou. Zbývá již jen vyexportovat ve vhodném formátu a následně použít (například na webových stránkách). Na výběr je několik možností – animovaný GIF, flashová animace či AVI videosekvence. Navíc si můžete z výsledku vytvořit animovaný kursor a nebo spořič obrazovky.

Na CD naleznete kromě aplikace desítky nebo spíše stovky různých ukázek, které můžete snadno využít (lze z nich použít libovolnou část – texturu, osvícení, animaci,…) při návrhu vlastních nápisů.

Závěr

Jedná se o malý (cca 2 MB + 3 MB ukázek) program, který je určen pro velmi specifickou činnost – výrobu animovaných (rotujících a jinak se kroutících) nápisů a tlačítek. A nutno podotknout, že tuto činnost zvládá bravurně.

Klady

  • Animation a Style picker
  • Uživatelské prostředí
  • Množství ukázek

Cena: $39, Adresa: http://www.xa­ra.com/…ucts/xa­ra3d/, Požadavky: Windows 95/98/ME/2000/NT4/XP, 32 MB RAM, Intel 486 a lepší, CD-ROM

Testováno na: Windows 2000, Intel Celeron 466, 128 MB RAM, 4 MB na disku

Související články

Komentáře

1
Dáda
13 červenec 2006, 15:14

No to je sice hezký ale já nevim jak tam mám ten můj text dát

 
2
Kiki
12 září 2009, 13:39

Ahoj, prosím poraď mi, jak mám tu animaci uložit. Zkoušela jsem to jako gif, ale ono se to pak nepohybuje. Napiš mi prosím na mail, předem děkuji.

 
3
Kiki
12 září 2009, 13:41

jo mále jsem zapoměla…Můj mail je – tinuska94 (at) sez­nam.cz…Ještě jednou děkuji

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce