Xara X

Zejména pro práci s vektorovou grafikou vyvinula Xara svůj malý, rychlý ale hodně kvalitní editor Xara X (umí vytvářet ale i animace či bitmapové obrázky) s mnoha zajímavými funkcemi a jednoduchou obsluhou.

Xara X se dodává na dvou CD. První obsahuje vlastní instalační soubory a velké množství fontů, clipartů a dalších grafických objektů. Na druhém naleznete několik desítek videozáznamů, které názorně ukazují, jak se s programem pracuje.

Xara X

Hlavní okno aplikace, vlevo se nachází nástrojová lišta, nahoře se mimo jiné nachází tlačítka pro jednotlivé galerie

Před tím, než se vrhnete do kreslení s tímto nástrojem, je nutné určit, co budete vytvářet – zda normální výkres (v takovém případě lze zvolit z několika předdefinovaných rozměrů) a nebo animaci (tu je poté možno exportovat do animovaného obrázku – GIFu). Při kreslení animace ale nepočítejte s žádnýma vychytávkami. Docela dlouho mi trvalo, než jsem přišel na to, jak se animace vlastně kreslí či jak se přesunu na následující políčko. Až nakonec jsem našel tlačítko „Frame gallery“ a jemu odpovídající položku v hlavní nabídce. Po jejím zvolení se zobrazí panel se seznamem všech políček animace, s tlačítky pro jejich vytváření, mazání, přehrávání a nastavování.

Galerií je v programu více – vytváří kolekce všech dostupných typů čar, fontů, clipartů, výplňových vzorků, bitmap, barev atd. A velmi tak zjednodušují a urychlují práci – když něco z uvedeného potřebujete, stačí si zobrazit příslušnou galerii a podle náhledů si vybrat.

Pro normální kreslení obsahuje XaraX kromě základních nástrojů, které jsou ve většině vektorových editorů stejné nebo alespoň značně podobné, i náročnější (nikoliv však složité) nástroje. Mezi ně bych zařadil například nastavování průhlednosti objektu (pracuje se s ním stejně jako s nástrojem pro vyplnění objektu gradientním přechodem s tím rozdílem, že přechod je z barvy objektu do průsvitna). Jiným příkladem je vrhání stínu, nastavování okrajů, vytváření přechodových objektů (klinutím na zvolený objekt a tažením myší na cílový, určíme výchozí a cílový objekt a program automaticky vytvoří nové meziobjekty, jejichž podoba se pozvolna mění z jednoho na druhý), deformace a další. Psaní nápisů Xaře nečiní žádné problémy, a tak můžete velmi snadno a elegantně vytvářet zajímavé efekty jako je třeba text psaný na křivku a další.

Xara X

Ukázka některých funkcí Xary (průhlednost, přechody, stíny, obrysy,…)

V některých okamžicích (vytváření navigačního panelu a klikacích tlačítek) jsem z nápovědy nebyl zrovna moudrý a tak jsem si řekl, že využiji videoukázky. Musím uznat, že to byl od výrobce jednoznačně krok správným směrem, neboť video velmi názorně a srozumitelně ukazuje, co vše a hlavně jak lze v programu potřebnou akci provést. Celková délka videa je cca 30 minut a rozhodně doporučuji tento čas videu věnovat – určitě o něj nepřijdete, neboť vás obohatí o mnoho nových poznatků. Po nastudování videoukázky jsem byl tedy moudřejší a vytvoření navigačního panelu s tlačítky a jeho export do HTML bylo již jen otázkou několika minut. Opravdu to díky názornému předvedení není nic složitého – pokud bych měl ke stejnému výsledku dojít jen za pomoci nápovědy, trvalo by mi to nejméně pětkrát déle.

Ač je program určen pro tvorbu vektorové grafiky, naleznete v něm i několik funkcí určených pro bitmapy. Import a jejich vektorizace je samozřejmostí. Méně samozřejmá je možnost optimalizace při exportu vektorové grafiky do bitmapového formátu. Dialog pro optimalizaci je obdobný tomu z Adobe Photoshopu či jiných editorů. Obsahuje dva náhledy obrázku a u každého z nich je možné měnit jednotlivé parametry (formát, počet barev a další). V textu se zároveň zobrazuje informace, kolik místa zabírá a o kolik bytů je první varianta lepší/horší než druhá. Při práci s Xarou X je vidět, že se firma snaží svůj program více orientovat na tvorbu webové grafiky a to je jedině dobře.

Závěr

Xara X je na první pohled velmi jednoduchý program, který ovšem překvapí bohatostí svých funkcí, snadností ovládání a zejména rychlostí. Uplatnění najde všude tam, kde se vypracovávají grafické návrhy (například při navrhování grafiky pro webové stránky).

Plusy

  • Videokázky práce s programem
  • Rychlost

Cena: $149, Adresa: http://www.xa­ra.com/produc­ts/xarax/, Požadavky: Windows 95/98/ME/2000/NT4­.0/XP, Intel 486 a lepší, min 12 MB RAM (64MB doporučeno), 20 MB volného prostoru na disku, rozlišení minimálně 640×480

Testováno na: Windows 2000, Intel Celeron 466, 128 MB RAM, 12 MB na disku

Komentáře

1
Magdaléna Ostrožovičová
5 únor 2014, 11:42

Zaujímalo by ma, či daný program môžem uložiť v dwg. verzii alebo tie ktoré podporuje AUTOCAD. Ja mám starší program xara x a túto možnosť mi to neumožňuje.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce