HEURÉKA - Univerzální encyklopedie 2002

HEURÉKA – Univerzální encyklopedie 2002, tak zní název multimediálního titulu, který vydala společnost Leda. O tom, zda je opravdu univerzální se dočtete v následující recenzi. Ale předem vám říkám, že o univerzálnosti by se dalo velmi úspěšně pochybovat – postačí si přečíst reklamní hlášky na jejím obalu: 47 000 hesel, 3 500 ilustrací (u zvukových a filmových ukázek počet raději neuvádějí a já se jim nedivím číslovka 26 nevypadá moc bombasticky). Cožpak tomu se říká univerzální?

Ale i přesto jsem vsunul CD do mechaniky a čekal co se bude dít. Čekal jsem dlouho, než mi došlo, že se nic dít nebude a že si budu muset encyklopedii nainstalovat sám ručně (autorun se prostě nekonal). V ten okamžik jsem si pomyslel, jak se na to bude tvářit běžný uživatel, jehož znalosti práce s počítačem jsou slabší než ty moje. Našel jsem tedy setup.exe a spustil jej. Bohužel jsem asi nespustil ten správný – vyžadoval instalaci nějakého podpůrného programu „LEDA SD-Programové vybavení“ z CD, takže další komplikace. Po úspěšné instalaci se na pracovní ploše objevila nová ikonka a já konečně mohl zvolat „Heuréka“!

HEURÉKA - Univerzální encyklopedie 2002

Další ikonka se zobrazila v programu Microsoft Word (ovšem musíte jej mít nainstalován). Slouží nejspíše k přímému vyhledávání hesel z Wordu. Nevím proč, ale tato funkčnost nebyla na mém systému zcela funkční – po kliknutí se v padesáti procentech případů objevila jen klasická hláška, že lsd.exe generoval chyby a bude ukončen (předpokládám, že zkratka lsd představuje Leda Slovníková Databáze a nikoliv dietylamid kyseliny lysergové).

Data obsažená v encyklopedii nejsou pouze textového charakteru, najdete tu i obrázky, náčrtky, zvukové a video ukázky. Aby mohla aplikace všechna tato data jednoduše zobrazovat a přehrávat, potřebuje ke svému chodu nainstalovaný Internet Explorer verze 5,5 a výše (v případě, že jej nemáte, najdete jeho instalační soubory na CD). Výsledný vzhled zobrazovaných hesel mi připomíná mé počátky s webovou tvorbou – vypadá to jako práce amatéra a je to docela škoda. Přitom by stačilo tak málo, aby produkt (alespoň vzhledem) působil profesionálně. Stejně tak vlastní prostředí aplikace není navrženo zrovna nejlépe.

Ale zpátky k obsahu. Encyklopedie se snažila pojmout co nejvíce hesel ze všech možných oblastí. Výsledkem je (jak jinak) kompromis – vcelku velký (ale řídký) rozsah a velmi malá hloubka. Co se zvukových nahrávek týče, jsou velmi nekvalitní – zašumělé, jako by byly pořizovány z hodně opotřebovaných kazet. Na druhou stranu jsem zcela nepochopil smysl některých videoukázek. Jen pro představu – je jich tam celkem 26 (přistání letadla, rozvíjející se květ meruňky, odjezd metra, záběr z okna letadla na Temelín v dálce a další). Abych jenom nehanil, některé funkce jsou velmi kvalitní a plně uspokojivé – například vyhledávání.

Pro ty, kteří se chtějí něco nového naučit zábavnou formou, je v programu k dispozici 26 jednoduchých kvízů, každý obsahuje dvacet otázek se čtyřmi možnými odpověďmi a dvěmi pokusy na správné zodpovězení. Nápad je to výborný, realizace pokulhává, neboť otázky nejsou voleny náhodně (spustíte-li si test podruhé, čekají na vás ty samé otázky). Jedinou světlou výjimkou je poslední kvíz s názvem „Náhodný výběr“. Bohužel i zde záhy zjistíte, že počet otázek je velmi malý, což je veliká škoda – autoři měli k dispozici tolik dat a tak málo jich využili. Po zodpovězení poslední otázky se zobrazí hodnocení (bohužel se v něm špatně zobrazuje kolik otázek jste správně zodpověděli až na druhý pokus) a také se můžete zapsat do tabulky nejlepších soutěžících.

Závěrečný verdikt? Chcete-li povrchní encyklopedii, obsahující od všeho trošku, zkuste ji. Hledáte-li kvalitní zdroj informací, poohlédněte se jinde, alespoň si ušetříte zklamání.

Hodnocení: 5/10

HEURÉKA – Univerzální encyklopedie 2002, Leda spol. s r. o., 2002

Minimální konfigurace

PC Pentium 166 MHz, SVGA (256 barev, 800×600), RAM 32 MB, 103 MB na HDD (38 MB datový obsah, 65 MB program), CD-ROM 4x, zvuková karta 16 bitů SB kompatibilní, reproduktory nebo sluchátka, MS Windows 95 CZ, MS Internet Explorer 5.5 CZ (je na instalačním disku).

Doporučená konfigurace

PC Celeron 433 MHz, XVGA (16k barev, 1024×768), RAM 64 MB, 400 MB na HDD (355 MB datový obsah, 65 MB program), CD-ROM 4x, zvuková karta 16 bitů SB kompatibilní, myš, reproduktory nebo sluchátka, MS Windows 95 CZ, MS Internet Explorer 5.5 CZ.

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce