Zoner Media Explorer 6 Professional

Udělejte si pořádek ve svých digitálních albech! Že nevíte jak? Například programem Zoner Media Explorer 6. Myslím, že jeho možnosti a zejména editační funkce jsou pro to plně dostačující. Plocha programu je rozdělena do několika panelů-oken, se kterými lze snadno manipulovat, měnit jejich velikost, pozici a případně je i zavírat. Nuže celé toto uživatelsky přívětivé, skinovatelné a nastavitelné prostředí se skládá ze čtyř základních panelů: navigátor, náhled, průzkumník a editor.

Pracovní plocha programu

Pracovní plocha programu

Navigátor slouží ke zobrazování stromové struktury dat a to ať už se jedná o sobory na disku, alba, archívy médií, speciální složky programu či výsledků vyhledávání. Obsah zvolené položky (což jsou další složky případně již fotografie) se zobrazí v dalším panelu – průzkumníkovi. Zvolíte-li v něm fotografii, zobrazí se – jak již určitě tušíte – v panelu náhled a konečně chcete-li ji jakkoliv upravovat, potřebujete k tomu poslední součást (panel) aplikace – editor.

Akce v průzkumníkovi jsou rozděleny do čtyř položek (což jsou zároveň i základní akce, které aplikace nabízí) – získání fotek z fotoaparátu, skeneru, schránky, sejmutím obrazovky nebo z webu, jejich úprava, kterou se budu zabývat níže v sekci „editor“, organizace a publikování.

Přes ZME můžete přistupovat k libovolným fotografiím na vašem disku (či na jiném dostupném médiu), pokud si v nich ale chcete udělat pořádek, musíte si vytvořit alba a v nich případně ještě podsložky. Alba slouží jen k organizaci – na disku jsou reprezentována pouze jako adresář a fotografie v něm jako zástupci. Smažete-li tedy v albu fotku, smažete jen zástupce a pokud chcete editovat, bude se upravovat originál někde na disku. Toto uspořádání se hodí například máte-li na disku archív všech fotek v adresářové struktuře roztříděný podle data pořízení a k němu si chcete vytvořit alba obsahující tématické celky (rodina, příroda, makro, architektura…).

Potřebujete udělat svatební oznámení? Žádný problém! Aneb tisk a export v ZME6 - výběr šablony

Potřebujete udělat svatební oznámení? Žádný problém! Aneb tisk a export v ZME6 – výběr šablony

Další obejkt, který můžete použít, je CD kompilace. Jejím účelem je povybírat vhodné fotografie a vypálit je na CD. Výsledkem bude samospustitelné CD s automatickým prohlížením obrázků – k tomu se využívá kvalitní a přehledný Zoner CD Viewer. Musím přiznat, že výsledek je na velmi vysoké úrovni. Místo přímého vypálení lze vše uložit na disk a nebo vytvořit ISO soubor.

Máte-li svá data již vypálená na CD, můžete si z nich vytvořit archív médií – vznikne tak další složka fotek, které však budou obsahovat pouze náhledy (malé a případně i velké), originály zůstanou na nosiči. Bohužel tyto fotografie nelze zatřiďovat do alb a jinak s nimi manipulovat. Snad jediný důvod proč vytvářet archívy je možnost vyhledávání a zběžného prohlížení.

Krom již zmíněného vypálení fotek je můžete také promítat (slideshow), nastavit jako pozadí na plochu nebo vytisknout. U poslední možnosti bych se pozastavil, protože možnosti tisku jsou vskutku bohaté – k dispozici je několik desítek šablon a tak můžete tisknout samostatné obrázky, fotoalba, obrázky s komentáři a dalšími informacemi, kalendáře, indexy atd. A co je nejlepší – výsledek nemusíte jen tisknout, lze je i uložit a nebo exportovat ve formátu PDF. Podobné možnosti nabízí položka „Vytvořit galerii HTML“. Nové šablony si můžete stáhnout z Internetu a nebo – pokud patříte mezi tvořivější – si je sami udělat. Mezi další vymoženosti exportu patří ukládání na FTP server, posílání e-mailem či vytvoření a odeslání nové zakázky do fotosběrny firmy Fotolab nebo Fotostar.

Příprava zakázky pro Fotolab

Příprava zakázky pro Fotolab

V popisu funkcí jsem trochu pozapomněl na editaci (která logicky předchází publikaci). Vězte, že nabízené možnosti editoru jsou bohaté. Fotografii můžete libovolně otáčet, měnit barvy, přidávat efekty a podobně. Velmi užitečné funkce, které budete potřebovat pro vylepšování svých fotek, naleznete pod položkou „Odstranit vady obrazu“ – dovolují vám odstranit šum, chromatickou vadu, soudkovitost, vinětaci a další. Výborné je, že veškeré nastavení funkcí, které si v kterémkoliv dialogu upravíte, si můžete uložit pod zvoleným jménem a později kdykoliv znovu použít. Nechybí ani nástroje pro úpravu kolinearity, srovnání horizontu, redukce červených očí, klonovací razítko pro retušování a další.

U každé fotografie je možné prohlížet EXIF informace, přiřadit klíčová slova, doplnit popis, jméno autora, místo pořízení atd. (což nemusíte dělat pro každou fotku zvlášť ale i hromadně). To vše lze později využít při filtrování (zobrazují se vám jen fotografie odpovídající nastavení filtru) a vyhledávání. Škoda jen, že možnosti hledání nebyly zcela dotaženy a navíc mi občas špatně fungovaly. K dispozici je totiž hledání podle souboru (název, velikost, datum), zapsaných poznámek (název, autor, popis) a klíčových slov. Uvítal bych i filtrování a hledání dle EXIF informací.

Takže podtrženo a sečteno, Zoner Media Explorer je velmi kvalitní software pro správu vašeho digitálního archívu fotografií. Ale i tak se zde najde několik věcí, které by stálo za to dotáhnout – vylepšit práci s archívem z média (aby se zástupci mohli volně zařazovat do normálních katalogů), vyhledávání, přidat časovou osu a další.

ZME 6 je k dispozici ve dvou verzích – Professional a Home. Druhá verze je ochuzena o některé funkce, mezi nejdůležitější patří export podle šablon do PDF, vytváření webových galerií, přímé vypalovaní CD/DVD/VideoCD a některé funkce pro grafické úpravy.

Závěr

Výborný program pro správu digitálního archívu fotografií

Plusy

 • Funkce v editoru
 • Šablony
 • Jednoduché a přehledné prostředí
 • Množství a kvalita exportů

Zápory

 • Nemožnost katalogizace archívů z méda
 • Nedotažené vyhledávání

Požadavky na systém:

 • Operační systém MS Windows 98/ME/2000/XP, MSIE 4.01
 • Procesor: kompatibilní s Intel Pentium 300 MHz
 • Paměť: 64 MB RAM
 • Disk: 80 MB volného místa
 • Rozlišení: 800×600 High Color

Použitý systém:

 • Microsoft Windows XP
 • Intel Pentium 2.6 GHz
 • 512 MB RAM
 • Rozlišení: 1280×1024 32 bit.

Adresa http://www.zo­ner.cz/zme/

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce