Xara Webstyle 3

Webstyle je určen pro snadnou tvorbu webových grafických prvků (bannery, loga, oddělovače, 3D i normální nápisy, odrážky, pozadí, tlačítka, fotky, navigační panely a nabídky nebo přímo celé grafické témata). Když píšu snadnou tvorbu, myslím tím to, že uživatel nemá k dispozici žádné štětce a jiné nástroje pro kreslení. Pouze si vybírá z rozsáhlých galerií a mění několik parametrů předkreslené grafiky – text, barvy, textury, okraje, stín a rozměry.

Atypické hlavní okno aplikace, v pravé části je seznam prvků, které lze navrhovat, v levé části jsou vlastnosti prvku, které je možno nastavit

Atypické hlavní okno aplikace, v pravé části je seznam prvků, které lze navrhovat, v levé části jsou vlastnosti prvku, které je možno nastavit

Program ihned po spuštění zaujme atypickým uživatelským prostředím (zprvu jsem si myslel, že se mi jen otevřela nějaká webová stránka) – neboť neobsahuje žádné menu, barva okna je tmavě šedá a uprostřed se nachází hlavní nabídka, kde se určuje, jaký prvek se bude navrhovat. Po chvíli si ale zvyknete a poměrně snadno se zorientujete.

Asi nejsložitější operací je vytváření nabídek, které můžou mít libovolný počet podúrovní. Kromě klasických vzhledových parametrů se v nich definují názvy jednotlivých položek a adresy, na které budou jednotlivé položky odkazovat. Výsledek se uloží jako obrázky a HTML stránka se skripty zajišťující jeho funkčnost.

Návrh grafické nabídky - stačí nastavit vzhled, zadat názvy položek a cílové adresy

Návrh grafické nabídky – stačí nastavit vzhled, zadat názvy položek a cílové adresy

Nastavení jednoho prvku lze uložit do tzv. stylu a tento pak použít i u dalších objektů. Snadno se tak vytvoří celá kolekce webových prvků s jednotným stylem grafiky.

Zmíněné předpřipravené grafické prvky, se kterými se v programu manipuluje, jsou vektorové a tak není nejmenší problém měnit jejich velikost, nastavovat stín nebo okraj. Při ukládání výsledné práce se provedou dvě akce – grafický objekt se jakožto vektorový obrázek uloží do projektového adresáře (a později je možné jej dále upravovat) a zároveň se vyexportuje do bitmapové grafiky a zoptimalizuje. K tomu slouží jednoduchý (případně podrobnější) dialog, kde uživatel nastaví požadované parametry optimalizace (formát, počet barev, dithering,…).

Závěr

Pro začátečníky a graficky méně nenadané webové vývojáře je to skvělá pomůcka pro vytváření profesionální (ale ne zcela originální) webové grafiky.

Plusy

 • jednoduchost

Mínusy

 • omezenost
 • cena

Další informace

 • Adresa: http://www.xa­ra.com/…ts/web­style/
 • Cena: $69
 • Požadavky: Windows 95/98/Me/2000/NT 4.0/XP, Intel MMX (PII 233 a lepší), 64MB RAM, 50 MB volného prostoru na disku
 • Testováno na: Windows 2000, Intel Celeron 466, 128 MB RAM, 40 MB na disku

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce