Bang & Olufsen – Beo Sound 2

Výrobky firma Bang & Olufsen jsou velmi známé zejména díky svému špičkovému designu a kvalitě. Její sortiment audio systémů doplňuje MP3 přehrávač BeoSound 2. Na první pohled zaujme svým elegantním lesklým kovovým designem, ovšem nejedná se o žádnou imitaci, jak je tomu u většiny konkurenčních MP3manů, ale o kvalitní kovový pochromovaný povrch. Tvarem připomíná malé UFO – disk (nebo také PacMana ze stejnojmenné počítačové hry), s vykousnutou částí okraje (kde se nachází konektor pro sluchátka) a s tlačítky na vrchní straně. Na té spodní pak naleznete pouze kontakt pro připojení k počítači a slot na paměťovou kartu.

Součástí dodávky jsou velmi kvalitní a plně nastavitelná sluchátka – pecky s úchytkami za ucho (v elegantním provedení kov a černá umělá hmota). Dále pak „domovská stanice“, která se propojuje s počítačem přes USB kabel, a zapojuje se do sítě – slouží tak zároveň jako nabíječka, neboť přehrávač bohužel nemá výměnné baterie. V krabici ještě najdete hubený a velmi stručný manuál (v každém jazyce 2 stránky), CD s ovladači a aplikací BEO PLAYER a pouzdro na sluchátka s náhradními molitany.

Bang Olufsen - Beo Sound 2

Jak jste si všimli, v popisu vzhledu nebyl vůbec zmíněn displej, který je u přehrávačů s pěticifernou cenou jistě nezbytný. Bohužel Beo Sound 2 nic takového neobsahuje. Veškeré ovládání, zejména pak výběr skladeb, probíhá poslepu. Tělo přehrávače obsahuje všehovšudy 7 tlačítek – GO pro zapnutí/vypnu­tí/zastavení, dvě tlačítka pro nastavení hlasitosti, dvě pro výběr alba (případně rychlejší přetočení hrající písničky) a dvě pro výběr skladby ze zvoleného alba. Další akce se provádí jejich kombinací. Tak například náhodné pořadí skladeb se zapíná delším stiskem obou tlačítek pro změnu hlasitosti, delší stisk obou tlačítek pro pohyb mezi alby se přehrávač uzamkne/odemkne.

Jelikož nelze vypisovat stav přístroje na display, probíhá informování uživatele jiným způsobem – pípáním (například když dochází baterie, když se zamkne/odemkne, zapne náhodné pořadí skladeb, přepne do stand by módu a podobně). Další způsob, kterým je uživatel informován, co se právě děje, je barevné podsvícení základny (když je propojena s přehrávačem): červená znamená, že je připojen k PC (pokud bliká, tak se nabíjí), zelená znamená, že není připojen (případně zrovna přehrává skladbu), oranžová představuje resetování, případně chybu a při aktualizaci firmwaru hraje všemi barvami (červená, oranžová, zelená).

Pro převod písniček z počítače na přehrávač je bohužel potřeba speciální program – BeoPlayer. Tento program vypadá docela pěkně, umí i grabovat Audio CD v kvalitě 64 až 192 kbps, ale to jsou asi tak všechny jeho kladné vlastnosti. Těch záporných je mnohem více – je velmi neergonomický, nestandardní a nepřehledný (tím mám na mysli způsob jeho aktivace a celé jeho prostředí a zejména to, jak neustále zajíždí za kraj obrazovky). Co mě dostalo, byl postup přetahování skladeb – nejprve je třeba proskenovat jednotlivé disky a najít všechny písničky. Ty pak máte k dispozici v jednoduchém seznamu – databázi. Při ukládání skladby do databáze mají ID3 tagy větší prioritu než jméno souboru (a nikde jsem bohužel nenašel způsob jak nastavit pravý opak), navíc české znaky s diakritikou se nezobrazují zrovna nejlépe. Výsledný seznam lze uspořádat podle několika kritérií – podle žánrů, názvů playlistů, interpretů, adresářů či titulů – a teprve z něj můžete kopírovat vybrané skladby do přehrávače.

Bang Olufsen - Beo Sound 2 - sluchátka

Běžná práce s aplikací Beo Player vypadá krásně jednoduše, praxe je ale jiná. Představte si, že váš archív na disku má několik stovek alb, které průběžně mažete, vypalujete a přidáváte nové kousky. Dovede si představit, jak neaktuální je po chvíli tato databáze a kolik času strávíte zbytečným skenováním celého disku a co teprve, když si chcete přetáhnout jednu jedinou novou písničku!? To pak musíte úplně zbytečně skenovat celý disk a pak ji ještě pracně vyhledat v sáhodlouhém seznamu.

Přehrávač bych doporučil uživatelům z vyšších příjmových skupin, kteří by si rádi pořídili digitální šperk reprodukující kvalitní hudbu. Je docela škoda, že takhle skvěle vypadající a hrající přístroj nemá žádný displej a jeho propojení s počítačem je tak „krkolomné“.

Klady

 • design
 • sluchátka
 • kvalita zvuku

Zápory

 • nelze připojit jako další disk
 • cena
 • absence displeje
 • beo player
 • nelze měnit baterii

Závěr

Drahý a krásný digitální šperk, u kterého je ale potřeba značně vylepšit jeho ovládání (mám na mysli absenci displeje a zejména pak obslužnou aplikaci BeoPlayer), aby byl úplně dokonalý.

Další informace

 • Rozměry: 73×23 mm,
 • Váha: 90 g
 • Paměťové médium: vyměnitelná 128 MB MMC/SD karta
 • Podporované hudební formáty:

MP3 s frekvencemi 8, 11.025, 12, 16, 22.025, 24, 32, 44.1 a 48 kHz, 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 80, 96, 112, 128, 160, 192, 256 a 320kbps WMA s frekvencemi 8, 11.025, 16, 22.025, 32, 44.1 a 48 kHz, 64, 80, 96, 128, 160 a 192 kbps

 • Baterie: dobíjecí Lithium-iontový akumulátor (cca 8 hodin hudby)

Požadavky na systém

 • Volný USB port
 • 10 MB na disku
 • Operační systém Windows 98, Me, 2000 nebo XP v případě
 • Mackintoshe OS 9 nebo OS X

Komentáře

1
KremoX
6 srpen 2007, 01:13

Dobrý deň chcel by som sa spýtat vlastne na cenu tohto beo soundu 2 pretoze nikde nemozem najst cenu na tento vyrobok dakujem :)

 
2
6 srpen 2007, 11:08

Beo Sound 2 jsem recenzoval před asi třemi lety a tenkráte stál kolem 25 tisíc (ale jistý si tou cifrou nejsem).

 
3
erik
5 září 2007, 23:51

a co takto recenzia na beolab 8000? pocul som ich live zhruba pred 8 rokmi a dodnes pri pomysleni na ne sa mi trasie zaludok tymi basmi. nadhera

 
4
Lukas
14 listopad 2007, 19:49

Ja by som cel doplnit tuto recenziu…display nebol na tomto pristroji dodany umyselne aby bol odolnejsi voci narazom a takisto jeho ovladanie je velmi intuitivne.

Takisto by som poopravil udaj o stahovani hudby. tu je mozne stahovat aj cez Media player akurat ze to treba dat kopirovat priamo cez neho.

 
5
Radek
29 listopad 2007, 00:09

výhradní dovozce je firma Kd-elektronika (?/…ektronika­.cz)… jinak BeoSound 2 mám a je to opravdu kvalita, ale asi si ještě pořídím nový BeoSound 6 právě kvůli tomu displeji…

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce