Vladimír Němec: Vytváříme hudební CD a MP3

Doba se mění a hudbu uloženou na nosičích používaných před dvaceti lety dnes přehraje už jen málokdo. Ale ten, kdo to dokáže, může převést tyto postarší nahrávky do digitální podoby dle návodu popisovaném v recenzované kni­ze.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Publikace je napsána velmi čtivým stylem. Nezabředává do odborných detailů a na druhou stranu není ani příliš povrchní. Text je srozumitelný, ale přitom obsahuje zajímavé odbornější pasáže Autor měl skvělý nápad a dal svůj rukopis přečíst své ženě, která jej doplnila v méně srozumitelných pasážích o zvídavé otázky laického uživatele, čímž kvalita knihy rozhodně vzrostla.

Základní náplní je řešení problému převodu starých nahrávek z gramofonových desek či kazet do moderní podoby – Audio CD, WAV či MP3 souborů. Tento problém, a zejména řešení, popisuje kompletně – tedy od způsobů připojení gramofonu, nastavení zvukové karty, vytvoření digitální nahrávky, jejího vyčištění speciálním softwarem až po zmíněnou tvorbu MP3 souborů či hudebního CD. Krom toho se dočtete i o právních aspektech kopírování, způsobu uložení hudby na CD, pásce či gramofonové desce nebo o vypalování (nejen Audio) CD.

Součástí je i CD obsahující jednak všechny programy zmíněné v knize (plus několik dalších), hudební ukázky, na kterých autor demonstruje odstraňování šumu a lupanců, a zajímavé poslechové testy.

Jediné, co mě zamrzelo, je absence bližšího popisu převodu hudebních nahrávek do formátu MP3. Ten zde není skoro vůbec rozepsán a na doprovodném CD také chybí kvalitní aplikace (a přitom takový kvalitní software jako je LAME je včetně vizuální nadstavby zdarma).

Kromě uvedeného není publikaci co vytknout a já ji můžu (díky skvělému stylu autora a zvolené úrovně odbornosti textu) vřele doporučit jak naprostým laikům, tak zkušenějším hudebním pirátům. A doufám, že se začnou na Internetu objevovat kvalitnější kopie starých hudebních nahrávek.

Hodnocení: 9/10

Computer Press 2001, 199 Kč, 287 Sk, CDROM, 132 stran, ISBN: 80–7226–557–1

Související články

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce