Steve Teixeira & Xavier Pacheco: Borland Delphi průvodce vývojáře kniha III

Dostala se mi pod ruku třetí kniha z řady Borland Delphi průvodce vývojáře. Jedná se o soubor knih, který byl kvůli svému rozsahu (více než 1800 stran) rozdělen do šesti samostatných publikací. Což byl podle mě dobrý nápad, neboť takto si můžou zkušenější programátoři zakoupit pouze ty svazky, které je zajímají – například díl zabývající se API funkcemi a DLL knihovnami, nebo díl čtvrtý, který popisuje vytváření databázových aplikaci a nebo tuto publikaci, která popisuje tvorbu komponent. A nemusí utrácet peníze například za díl první, který obsahuje úvod do programování v Delphi. Recenzi druhého dílu této série jste si mohli přečíst v Softwarových novinách 8/99.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Po krátkém úvodu, který popisuje mechanismus zpráv v systému Windows následuje hlavní náplň knihy, kterou je tvorba komponent. Naučíte se jak naprogramovat svou první komponentu, od čeho ji odvodit, projdete si několik příkladů, dozvíte se k čemu a jak se používají balíčky (packages), jak vytvářet vlastní editory vlastností, k čemu je RTTI a jak vytvořit a začlenit vlastního experta do vývojového prostředí pomocí Open Tools API. Závěr tvoří trochu nečekaně kapitola „Testování a ladění“, která obsahuje základy ladění v prostředí Borland Delphi (nejčastější chyby, použití breakpointů, krokování a podobně). Podle mě by tato kapitola měla být součástí dílu prvního.

Na této knize se mi líbilo, že zde uvedené příklady komponent jsou opravdu rozumně vybrané a v praxi skutečně použitelné. Mezi další klady patří podrobný výklad, husté komentáře v příkladech a různé tipy a upozornění, na co si mají dát vývojáři pozor.

I v této knize si zařádil tiskařský šotek a asi nejvíce mu chutnaly znaky „<“ a „>“ v příkladech, kde mimo jiné zaměňoval zavírající závorky za ty otevírací.

Publikaci bych doporučil těm vývojářům, kteří se hodlají pustit do tvorby vlastních komponent, protože zde je tato problematika popsána podstatně kompletněji než ve většině ostatních knih zabývajících se Delphi (tyto knihy značnou část svého rozsahu vyplácají na vysvětlování základů a na skutečné speciality pro zkušenější programátory už nezbyde moc místa).

UNIS Publishing, 1999, 256 stran, 290 Kč, ISBN 80–86097–35–8

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce