Steve Teixeira & Xavier Pacheco: Borland Delphi průvodce vývojáře kniha IV

Jak už název napovídá, v následujícím článku si budete moci přečíst recenzi na čtvrtou knihu ze série „Borland Delphi průvodce vývojáře“. Recenze druhého a třetího a dílu (první u nás zatím nevyšel) naleznete v minulých číslech Softwarových novin.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Tento díl se plně zaměřil na systémové věci. Posuďte sami: hned na začátku se seznámíte se základy Win32 API a některými rozdíly oproti 16bitové implementaci. Dalších několik desítek stránek zabírá popis práce s DLL knihovnami. Následuje kapitola o vícevláknových aplikacích. Hned po té se dozvíte více informací o práci se soubory a adresáři a naučíte se, jak zjistit některé systémové informace z operačního systému (Windows 95 i NT). Poslední část knihy je věnovaná poněkud drsnějším technikám – použití BASM, háků (hooks) a zakomponování částí kódu psaných v C a C++.

Zdá se že překladatel nebyl jen tak někdo a že se docela obstojně vyzná v Delphi (řekl bych, že Delphi ovládá lépe než sami autoři), a ve svých poznámkách uvádí některé věci na pravou míru.

V textu se vyskytuje poměrně velké množství chyb a to nejen v normálním textu (překlepy, nesmyslné věty, …), ale i ve zdrojových kódech – chybí zde znaménka <, > (na to už si čtenáři minulých dílů nejspíše zvykli), navíc je zde ještě špatné odřádkovávání, takže z přehledného zdrojového textu vzniká téměř nečitelný odstavec zarovnaný do bloku.

Veškeré ukázkové příklady použité v této knize naleznete na kompaktním disku, o který musíte požádat pomocí přiloženého kupónu. Velmi mě potěšila rychlost vyřízení – v pondělí jsem poslal žádost a v pátek už na mě doma čekalo CD, které kromě oněch zdrojových textů příkladů (včetně přeložených spustitelných souborů) obsahuje kompletní text knihy v originále (v pdf formátu), několik komponent a další sharewarové (případně freewarové) programy, prohlížeče, utilitky a přehrávače.

Co říci na závěr? Myslím že tato kniha je velmi dobrý zdroj informací pro zkušenější programátory (začátečníci by ale měli radeji sáhnout po nějaké jiné knize).

UNIS Publishing, 1999, 288 stran, 290 Kč, ISBN 80–86097–35–8

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce