David Matoušek: C++ Builder 4.0 vývojové prostředí

Vývojové produkty firmy Inprise (Borland) jsou mezi programátory velmi oblíbené. Není tedy divu, že u nás vyšlo nepočítaně knih o Delphi. U C++ Builderu je situace poněkud horší, protože publikace věnující se tomuto produktu spočítáte na prstech jedné ruky. Ale vypadá to, že se blízká na lepší časy, protože se na knižních pultech objevila další ryze česká kniha popisující právě tento vývojový nástroj a to konkrétně jeho čtvrtou verzi. Přikročme tedy k jejímu bližšímu popisu.

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Publikace začíná rychlokurzem použití Windows pro programátory, za kterým následuje seznámení s IDE a první program (tentokrát se nejedná o „Hello world!“ ale o „Hello windows!“). Naučíte se několik základních API funkcí a proberete většinu komponent ze záložek Standard, Additional, System, Win95, Win32, Dialogs, Data Access a Data Controls. Mezitím se naučíte používat INI a RES soubory, vytvářet vlastní komponenty, nápovědu, DDE, OLE, DLL. V závěru se dozvíte novinky ve verzi 4.0.

Každá kapitola začíná vysvětlením několika funkcí (objektů, komponent), následuje vyzkoušení získaných zkušeností na příkladě, který obsahuje vysvětlující komentáře v podobě poznámek pod čarou (v této knize velmi oblíbený způsob vysvětlování). Složitější příklady jsou doplněny podkapitolami „Co nemáte přehlédnout“ aneb vysvětlení některých použitých technik a „Další návrhy pro vylepšení nebo samostatnou práci“. V popisu jednotlivých komponent naleznete vždy kompletní (někdy až několikastránkový) výpis všech vlastností, metod a událostí (tedy kromě těch dříve probraných společných položek) včetně vysvětlení významu.

Autor knihy předpokládá, že čtenář dobře ovládá jazyky C, C++ a nezná prostředí Builderu (ani Delphi). Proto první příklady obsahují podrobný návod, jak daný program „naklikat“. Kdykoliv se vyskytne nový pojem, výraz nebo termín, dozvíte se jeho význam z vysvětlivky pod čarou. Co se týče grafické úpravy, tak této knize, podle mého názoru, není opravdu co vytknout.

S knihou je dodáván CDROM obsahující šedesátidenní trial verzi Borland C++ Builder 4. Tento kompaktní disk ale bohužel neobsahuje žádné zdrojové texty jak je u takovýchto obsáhlejších knih zvykem. Aby autor alespoň trochu napravil nepřítomnost příkladů na CD, jsou v knize uvedeny úplné zdrojové texty všech příkladů a to včetně obrázků formulářů s popisem jednotlivých prvků. Pro ulehčení orientace jsou některé části, kterých si má programátor povšimnout, zvýrazněny tučně.

BEN, 1999, 575 stran, 599 Kč, ISBN 80–86056–69–4

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce