Jan Posta: DELPHI: začínáme programovat

Řekne-li se „knížka o Delphi“, každý si představí několikasetstrán­kový špalík, jakých se v odborných knihkupectví prodávají spousty. Není tedy divu, že jsem se velmi těšil na čtení této publikace, jelikož je opravdu velmi tenká – cca 170 stránek formátu A5 – tedy ideální na cestu domů (déle mi její přečtení nezabralo).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Publikace vznikla přepracováním diplomová práce na téma „Učebnice programování na střední škole“. A toto je třeba mít při jejím čtení stále na paměti. Text je pokusem naučit čtenáře programovat v prostředí Delphi bez znalosti Pascalu, ba dokonce i bez znalosti jiného programovacího jazyka. Jediným předpokladem je znalost prostředí Windows na uživatelské úrovni.

Hned druhá kapitola (prostředí Windows) mě mírně znechutila – popisuje na zbytečně mnoha obrázcích názvy komponent (Label, CheckBox), které se navíc opakují a některé jsou dokonce mírně zcestné. Po této kapitole již následuje vytvoření první aplikace, popis základních komponent, datových typů, podmíněných příkazů, cyklů… V závěru jsou uvedeny i složitější témata (pole, soubory, rekurze).

Celá kniha je postavena na velkém množství jednoduchých příkladů, které jsou doplněny výkladem teorie související s řešením. Zdrojové kódy se nachází na přiložené disketě, popřípadě na Internetu.

Poměrně dosti mě překvapilo nezvyklé zařazení rejstříku a slovníčku na začátek knihy. Pojmy ve slovníčku jsou poměrně slušně vysvětleny, jen mě zamrzelo, že tam nejsou uvedeny některé termíny, které se vyskytují v textu bez bližší vysvětlivky (například ASCII tabulka) a které by mohly být pro začátečníky záhadou..

Místy mi text připadá poměrně matoucí a několikrát jsem narazil i na nepravdivé informace. Co se mi však hodně nelíbilo, bylo nevysvětlení několika vlastností, s tím, že to je pokročilejší téma, ač by vlastní vysvětlení zabralo jeden, dva řádky. Případně tvrzení, že není třeba vše vysvětlovat, stačí se to naučit používat.

Co říci závěrem? Myslím, že tuto učebnici šlo napsat o trochu lépe, ale v zásadě plní svou funkci. Nicméně bych dal přednost kvalitní učebnici Pascalu (například „Pascal pro zelenáče“ od Pavla Satrapy) a potom nějaké knížce o Delphi.

Hodnocení: 6/10

BEN, 2001, ISBN: 80–7300–034–2

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce