Ray Lischner: DELPHI v kostce

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Kniha se skládá ze tří základních částí. První se zabývá popisem jednotlivých rysů Delphi Pascalu, objekty, RTTI a paralelním programováním, Ač tato sekce zabírá slabých 120 stránek obsahuje kvalitní informace bez zbytečné omáčky, které byste v jiných publikacích jen těžko hledali.

Druhou a zároveň největší částí je „Referenční příručka“, která obsahuje všechna klíčová slova, direktivy, funkce, procedury, proměnné, třídy, metody a vlastnosti, definované v jednotkách System a Sysutils (tyto se automaticky přidávají do každé jednotky vytvářené v Delphi). Popis jednotlivých identifikátorů je velmi výstižný a navíc je doplněn syntaxí, několika užitečnými tipy, příklady a odkazy na obdobná témata.

Konečně závěr tvoří přehledy systémových konstant, operátorů, direktiv překladače, nástrojů příkazové řádky včetně jejich parametrů a přehled jednotky SysUtils.

Publikace se dá číst sekvenčně člověk se tak dozví o funkcích (které do Delphi postupně tiše přibývaly v jednotlivých verzích), o kterých dříve neměl ani zdání a proto si je dříve sám složitě implementoval. Případně se dá použít pro rychlé osvěžení informací o rysech tohoto nástroje a nebo jako referenční příručka, což je jejím hlavním smyslem.

Dle mého názoru je to jedna z nejlepších a nejvíce přínosných publikací o programování v Delphi. Doporučil bych ji spíše pokročilejším uživatelům, kteří už v tomto nástroji něco hodnotného vytvořili (příklad Hello World zde budete opravdu hledat marně), ale věřím že i ti začínající si zde snadno a rychle naleznou potřebné informace.

Computer Press 2000, 550 stran, 489 Kč, ISBN: 80–7226–361–7

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce