Tomáš Holčík, Vlastimil Pošmura, Jakub Mach, Jiří Fotr, Pavel Pastyřík, Jakub Havel, Bogdan Kiszka: 1001 tipů a triků pro WWW stránky

Kolektiv několika autorů se pod křídly nakladatelství Computer Press pokusil sepsat všemožné tipy a triky, které souvisí s tvorbou webových stránek. Pokus je to rozhodně smělý, zajímavý a hlavně (pro mnohé čtenáře a začínající webotvůrce) přínosný.

Jiří Lapáček: Tvorba WWW stránek jednoduše

K tvorbě webových stránek je zapotřebí opravdu málo. Stačí jen internetový prohlížeč, editor a znalosti či zkušenosti. Jste-li začátečníci, můžete poslední ingredience nahradit pomocníkem – buď kolegou, který je ochotný vám poradit, a nebo knihou – třeba právě touto.

Slavoj Písek: Vytváříme internetové stránky

V současné době už má téměř každý trochu schopnější uživatel Internetu své vlastní webové stránky. Pro mnohé je v celku je jedno, co na nich má, důležité je, že existují. Protože kdo není na Internetu (koho tam nelze vyhledat pomocí Googla), ten jako by nebyl. A co vy? Už ji také máte? Že ne? No tak s tím něco udělejte. Jste-li nefalšovaný začátečník (tedy laik), může vám s prvními kroky pomoci právě recenzovaná knížka.

Tomas Gröpl: HTML, CSS a JavaScript - referenční příručka

Při tvorbě webových stránek se velmi často stává, že si nemůžete vzpomenout na název atributu značky, nebo stylu, či na jednotlivé jejich hodnoty. V takovém případě si buď spustíte nápovědu popisující HTML, kaskádové styly anebo šáhnete po papírovém ekvivalentu – referenční příručce.

Frank Boumphrey, Cassandra Greer, Dave Raggett: XHTML Průvodce vývojáře

Znáte pojmy HTML a XML, ale o XHTML jste ještě neslyšeli? Pak vězte, že za touto zkratkou se skrývá značkovací jazyk, který využívá slovní zásobu jazyka HTML a syntaxi XML. Více se dozvíte z recenzované knihy, jejíž náplní je podrobný popis XHTML, tedy jednotlivých značek, jejich atributů a významu za vydatné pomoci názorných ukázek. Kromě obrázků, tabulek a formulářů, rámů, multimédií, metadat a dalších témat jsou zde dobře popsány i kaskádové styly včetně rozlišení pro různá typy médií. V dodatku naleznete stručný přehled všech značek a atributů XHTML, vlastností stylů a bohatý rejstřík.

Milan Hába-WAP Tvorba stránek pro mobilní zařízení

Možnost brouzdání Internetem kdykoliv a odkudkoliv jen za pomocí mobilního telefonu je na světě již poměrně dlouho. Ovšem kvalitní literatura popisující tuto technologii a zejména výrobu stránek pro mobilní přístroje se v našich krajích moc hojně nevysykuje. Ale tomu je již konec – jedna kniha se tu objevila a nutno podotknout, že velmi kvalitní.

Vladimír Plecháč: Web technologie I. - popisovací jazyky

Dostala se mi do ruky kniha „Web technologie I. – popisovací jazyky“. Po nahlédnutí do obsahu (ten by se dal shrnout do těchto osmi zkratek: HTML, DHTML, CSS, XML, DTD, XHTML XSL a XSLT) jsem se zaradoval – konečně někdo popsal vše důležité pro tvorbu HTML stránek v jedné knize. Avšak radoval jsem se předčasně. Pokud by se udělovaly ceny jako je „Zlatá malina“ v hodnocení filmů, rozhodně bych tuto publikaci nominoval.

Ingo Dellwig-HTML 4 příručka tvůrce webu

Dle dávné tradice první vámi vytvořený program v novém programovacím jazyce by měl slušně pozdravit svět. Nejinak je tomu i v této publikaci a tak hned na začátku narazíte na ukázkovou stránku zobrazující „Hello World“. Po dalších několika desítkách stránek, které popisují základy HTML, se dostáváme k jádru celé knihy, kterou je nepochybně referenční příručka jazyka HTML. U všech značek je seznam jejich atributů a také (a to je velmi pěkná vlastnost) přehled, která verze jazyku a které verze dvou hlavních internetových prohlížečů tuto značku (případně atribut) podporují. Popis jednotlivých tagů je kvalitně vypracován, nechybí ani názorné ukázky. Jediná drobnost, která to trochu kazí, je absence alespoň částečných ukázek vzhledu uváděných příkladů.

Slavoj Písek: HTML tvorba jednoduchých internetových stránek

Jelikož žádný učený z nebe nespadl a jazyk HTML zatím ještě není pro běžné smrtelníky jazykem mateřským, je zřejmé, že se jej každý, kdo jej chce ovládat a používat (při vytváření vlastních stránek), musí poctivě naučit. Tedy pokud to není žabař a nešáhne po nějakém WYSIWYG editoru ala FrontPage a podobně – pro takovéto individua tato recenze rozhodně není určena.

Petr Pexa: Tvorba WWW a WAP

Tvoříte-li webové stránky, zajisté znáte situaci, kdy potřebujete nahlédnout do referenční příručky HTML, zjistit parametry JavaScriptové funkce, atributy objektu DOM, či přesnou syntaxi vlastnosti CSS. Vše výše uvedené a ještě pár dalších technologií (XHTML a WML) se autor pokusil sepsat do recenzované knížky s podtitulem „Kompletní referenční příručka“.

 

Sekce